"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yeni Dolandırıcılık Yöntemi: Kaporacılık

Merhabalar,
Bu yazımızda yeni bir dolandırıcılık yöntemi olan “kaporacılık” sisteminden bahsedeceğiz ve siz değerli okuyucularımızı bilgilendirip gerekli önlemler, yapılması gerekenleri anlatmaya çalışacağız.

Son zamanlarda gelişen bu kapora dolandırıcılığı maalesef ki artık her bir ürün için geçerli konumda. İnternet teknolojisi sürekli gelişen teknoloji olduğundan yeni dolandırıcılık yöntemleri de artış göstermekte.

kapora dolandırıcılığı

Kapora Dolandırıcılığı nedir?
Bu tür dolandırıcılık yöntemi şöyle gelişmektedir. Dolandırıcı şahıs, elinde olmayan ürünleri piyasa değerinden düşük bir fiyata satışa koyuyor. Alıcı kişiler bu şahsa mesaj gönderdiğinde ise çeşitli bahanelerle; “abi uzaktayım kapora gönder öyle geleyim” gibi bir sebeple sizin yanınıza geleceğim diyerek sizlerden bir ödeme istiyor. Sizlerde ödeme gönderdiğinizde sizleri her yerden engelleyerek sizin ulaşmanıza engel oluyor.
İşte böylelikle sizde bu ağa yakalanmış oluyorsunuz ve geçmiş olsun…

Kapora dolandırıcılığı yapmanız, almanız gereken önlemler nelerdir?
Öncelikle arkadaşlar eğer sizden çeşitli bahanelerle ürünü daha siz görmeden ön ödeme isteyen şahıslardan uzak durun. Almak istediğiniz herhangi bir ürünü yakın çevrenizde arayın. Hem bu sayede almak istediğiniz ürünü gidip rahatlıkla görüp, beğenirseniz alırsınız.

dolandırıcılık

Peki, dolandırıldım ne yapmalıyım?
Sadece bu yöntemle değil, herhangi başka bir yöntemle dolandırılan kişiler adli makamlara ihbar ve şikayette bulunabilirler. Görüştüğünüz telefon numarasını ve eğer mesajlaştıysanız mesajları dahil adli makamlara iletin.

5/5 - (1 değerlendirme)

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir