"Enter"a basıp içeriğe geçin

Web Tasarımı Yaparken Başarılı Olmanın Yolları 2023

Web Tasarımı Nedir?
Web tasarımı; görseller ve metinlerden oluşan web sayfası içeriklerinin web sitesi ziyaretçilerine bir düzen içerisinde sunulmasıdır. Web sitesi tasarımı, web tasarım projesi veya web sitesi yapımı gibi tanımlar da, web tasarımı ile eş anlamda kullanılır.

Diğer yandan web sitesi tasarımı ile ilgili yapılan hatalar ya da göz ardı edilen eksiklikler, temel amaçlardan uzaklaşılmasına neden olabiliyor. Bu nedenle web sitesi tasarlarken görsellik kadar kullanım kolaylığı da büyük önem taşıyor. Tüm bu koşulları yerine getirebilmek için de çeşitli kurallar, tasarım araçları ve tasarım programları kullanmak gerekiyor.

web tasarımı başarılı olmak

Web Tasarım Nasıl Yapılır?
Bir web sitesi yayınlanmadan önce birçok aşamadan geçer.

 • Projenin Belirlenmesi
 • Kurumsal Kimlik Çalışması
 • Grafik Tasarım Çalışması
 • Web Sayfalarının Kodlaması
 • İçerik Yönetim Sistemi Entegrasyonu
 • Web Sitesinin Test Süreci
 • Web Sitesinin Yayınlanması
 • Bu aşamalar da kendi içerisinde daha detaylı çalışmaları barındırır.

  web tasarımı

  Web Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
  1- Taslak Oluşturun

  Siteye başlamadan önce aklıma gelir mantığından kaçınılmalı ve sitede neyin nerede duracağı bir kağıt üzerinde belirlenmeli. Böylece tasarım daha sağlam bir hale gelir ve tasarımı yaparken daha hızlı yapmanıza yardımcı olacaktır. Eğer plansız başlanırsa siteyi tasarlarken kararsızlık yaşayacaksınızdır bu da zaman kaybına yol açacaktır.

  2- Hedef Kitle Odaklı Tasarlayın
  Sektörünüz ne olursa olsun, ister geniş bir hedef kitleye hitap edin isterseniz dar bir hedef kitleniz olsun; dijital dünyada her şeyi hedef kitlenize göre yapmalısınız. Web sitesi tasarımı yaparken de hedef kitle odaklı tasarımlar hazırlamanız gerekiyor. Bu sayede ziyaretçilerinizin sitede kalma oranını yükseltebilirsiniz. Bu satış hedeflerinizin gerçekleşebilmesi için oldukça önemli bir gereksinimdir. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını doğru analiz edip, doğru çağrışımlar yapabilir ve ihtiyaç odaklı davranabilirseniz yeni kullanıcılara ulaşmanız, sadık bir müşteri kitlesi elde etmeniz mümkün olacaktır. Mesela hedef kitleniz sadece kadınlardan oluşuyorsa, daha ferah ve sıcak tonlarda, yumuşak ve yuvarlak hatlarla samimi bir tasarım dili yaratabilirsiniz.

  3- Alan adınızı doğru seçin
  Web siteniz için domain seçimi yaparken arama motorlarının önem vereceği kelimeleri seçmeye özen gösterin. Doğru uzantılı, anahtar kelimenizi içeren ve akılda kalıcı bir alan adı ile SEO çalışmalarınızı güçlendirebilirsiniz.

  4- SEO Dostu Olun
  Hedef kitlenize uygun tasarım yapmış olmanız ne algoritmalar ne de ziyaretçiler için yeterli değildir. Web sayfanız SEO dostu değilse tasarımsal başarılarınız gölgede kalacaktır. Çünkü sitenizi hedef kitlenize göstermek için arama motorlarını kullanıyor ve onun gerekliliklerine sağladığımız yeterliliklere göre listeleniyoruz. Sitenizin performansını doğrudan etkileyen onlarca SEO faktörü var.

  genel güncel webmaster blog

  5- Mobil Tasarıma Dikkat Edin
  Web sitelerinin mobil tasarımı ve optimizasyonu da gözden kaçırılmamalıdır. Ayrıca site hızı hem arama motorları hem de kullanıcı deneyimi açısından üzerinde durulan bir diğer konu olarak öne çıkıyor. Kullanıcılar site hızı düşük olan web sitelerinde vakit geçirmekten hoşlanmıyor, arama motorları ise hızın düşük olduğu web sitelerini geri plana atıyor.

  6- Okunabilir Fontlar Kullanın
  Sitede yazının önemi cok büyüktür. Yazıyı seçmeden önce başlıca dikkat edİlmesİ gereken husular vardır:

 • Okunabilirlik
 • Boyut
 • Diğer fontlar ile uyum
 • Font stili
 • Genel web tasarım
 • Sitenın tamamında bu 5 kural dikkate alınmalıdır.

  7- Orijinal ve Özgün Görseller Seçin
  Web sitesi tasarımı yapmak için dikkat etmeniz gereken önemli bir konu ise özgünlüktür. Hem algoritmalar hem de kullanıcılar için bu oldukça önemli bir deneyim aşaması. Kaliteli, özgün ve etkili görseller kullanmaya dikkat edin. Kullanacağınız fotoğraflar, vektörler veya efektler genel olarak sitenin tasarımı ile uyumlu olmalı. Kaliteli, aydınlatıcı ve net görseller kullanın.

  8- Site İçin Yönlendirmelere Dikkat Edin
  Site içinde gezinme kolay olmalı bır sayfadan dıger sayfalara gecmek için en kısa yolu ziyaretçilere sunmalısınız. Sayfalara geçişler kolay olmalı ve ziyaretçiye kolaylık sağlamalıdır. Sitede dolasan kişilerin rahat ve hızlı bır şekilde geçis yapabilecektir. Web Sitesi tasarlarken her zaman kendinize özgü, çekici ve farklı tasarımlar yapmalısınız.

  5/5 - (1 değerlendirme)

  İlk Yorumu Siz Yapın

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir