"Enter"a basıp içeriğe geçin

PHP PDO Nedir? Neden PDO Kullanmalıyız?

Merhabalar,
Bu yazımızda sizlere php pdo nedir, ne işe yarar ve neden pdo kodlamasını kullanmalıyız gibi soruların cevaplarını paylaşacağız.

PDO (PHP Data Object) desteklediği veri tabanları için ortak metot ve özellikleri barındıran bir OOP sınıfıdır.

pdo nedir, ne işe yarar, neden kullanmalıyız

PDO sınıfını kullanarak, PDO için oluşturulmuş veri tabanı sürücülerinde/sistemlerinde veri ekleme, seçme, güncelleme vb. gibi işlemlerini yapmaya imkan verir olanak sağlar.

PDO veri tabanı sürücüleri ile kullanılabilir veri tabanları nelerdir?

 • CUBRID
 • MS SQL Sunucusu
 • Firebird/Interbase
 • IBM
 • Informix
 • MySQL
 • MS SQL Server
 • Oracle
 • ODBC ve DB2
 • PostgreSQL
 • SQLite
 • PDO_4D
 • PDO ne işe yarar?
  PHP 5 ile birlikte gelen OOP desteğiyle, OOP ile uygulama geliştirmenin kolaylığı ve esnekliği PHP’ye de gelmiştir.
  PDO, PHP’nin OOP desteği sayesinde, PHP geliştiricileri tarafından yazılmış veritabanı işlemleri için ortak bir yapı sunar.
  PDO öncesinde her bir veri tabanı için farklı bir fonksiyon veya eklenti kullanılıyordu (MySQL için mysql_, ODBC için odbc_, Oracle için oci_ vb.). Ancak PHP ile geliştirilen uygulamadaki veri tabanı sistemin değiştirilmesiyle tüm kodların yeniden düzenlenmesi gerekir.
  PDO sayesinde sadece veri tabanı bağlantısı parametresini yeni veri tabanı sistemine göre yapılması yeterli olacaktır.
  PDO içerisinde bulunan ön hazırlık sorgu yapısı sayesinde SQL Injection gibi istemeyen durumlar içinde çözüm sunar.

  Neden PDO kullanmalıyız?
  PDO yapısını öğrenerek desteklediği tüm veritabanı sistemleri üzerinde işlem yapabilirsiniz.Ayrıca PDO Sisteminde Açık Olması çok düşük bir ihtimaldir yani isteseniz bile açık bırakabilmeniz pek mümkün değil.

  5/5 - (1 değerlendirme)

  6 Yorum

  1. Ismail SariciCek Ismail SariciCek

   PHP PDO, veritabanı erişim için bir API’dir. Güvenlik, esneklik ve hız için avantajları vardır. Standart SQL sorguları destekler ve kodların tekrar kullanılabilirliğini teşvik eder. Veri koruması ve güvenlik sağlar.

  2. Selim Duran Selim Duran

   Kişisel verilerin güvenliği çok önemlidir. Herkesin güvenli ve gizli saklanması gereken verileri koruyabileceği düzenlemelere ihtiyacı vardır. İnternet üzerinden toplanan kişisel verilerin korunmasını sağlamak için, kullanıcıların izninin alınması, güvenlik önlemlerinin alınması ve verilerin kullanıcının izni olmadan paylaşılmaması gibi önlemler gereklidir.

  3. Ahmet Avci Ahmet Avci

   PDO, özellikle PHP kullanıcıları için herhangi bir veritabanını bağlamak ve verileri kolayca sorgulamak için harika bir çözümdür. İster MySQL, PostgreSQL veya Oracle olsun, PDO çoklu veri tabanı desteği sunar ve geliştiricilerin kodlarını her veritabanında çalıştırabilmesini sağlar. PDO, ayrıca güvenli bir şekilde verileri sorgulamak ve korumak için tamamen güvenli bir şekilde kabullenir ve kullanıcı girişleri gibi gelen verileri korumaktadır.

  4. Selahattin Gulsan Selahattin Gulsan

   Bu yazıdan öğrendiğim şeyler şunlardır: Object sınıfı Java dilinde her nesnenin temel sınıfıdır. Tüm nesneler Object sınıfının özelliklerini kullanır, bu nedenle Object sınıfı özellikle önemlidir. Object sınıfından türetilen her nesnenin equals, hashCode, toString, clone ve finalize metotları vardır.

  5. Cem Surum Cem Surum

   PDO sınıfı, kullanımı kolay çoklu veritabanı sürücüleri ve platformları için veri eklemeyi kolaylaştırır. Veritabanına veri eklemek ve güncellemek için kullanılabilir. Özellikle, kullanıcıların çoklu platformlarda harici veri kaynaklarından veri aktarımı yapabilmesi çok yararlıdır.

  6. Filiz Ucer Filiz Ucer

   Evet, doğru. Veri tabanları, veri depolamak için kullanılan ve veriyi sorgulama, değiştirme, güncelleme ve silme gibi işlemleri gerçekleştirmeye olanak sağlayan araçlardır. Veritabanları, verileri düzenli bir şekilde depolamak ve veriye ulaşmak için kullanılan standart kurallara göre tasarlanmıştır. Verileri aramak, eklemek, güncellemek ve silmek için özel komutlar kullanılır. Veri tabanları, kullanıcıların veriye hızlı ve kolay erişim sağlayarak, önemli zamandan tasarruf etmesini sağlar.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir